Skip to content

Nyári napokon

A tavaszi időszak friss zöldségei és gyümölcsei után szinte fel sem ocsúdtunk és már itt is a nyakunkon a nyár. Annak minden szépségével, ha lehet még több, még változatosabb piacos kínálatával. A szerencsés gazdák eddig megúszták különösebb jégverés nélkül, innen is hasonló jókat kívánok nekik. Kicsit talán idén felgyorsult minden ezen a téren, hiszen szinte minden termény jó 2-3 héttel „előrébb jár” fejlettségben, érettségben, mint az lenni szokott. Az elmúlt évek után talán ez aprócska problémának tűnik, hiszen évek óta okoz komoly gondot minden területen a jég, idén legalább ez elmaradt. A piac sorait járva már szinte minden standon találkozhatunk friss répával, zöldségekkel, a gyümölcsök közül pedig már szezonja van a málnának, ribizlinek, egresnek, egyre több helyen lehet kapni sárgabarackot. Ami számomra a legmegdöbbentőbb volt legutóbbi látogatásom alkalmával, hogy már finom, mézédes sárga és görögdinnyét is lehet vásárolni. Ha mindez ebben a tempóban folytatódik, akkor augusztusban már a szőlőnek is szezonja lesz.

No, de ne szaladjunk ennyire előre… Ilyenkor a nagy melegben talán az ételt nem kívánjuk annyira, sokszor egy pohár hideg ital jobban esik. A Honpolgár nyári szünetére, az előttünk álló két hónapra igyekeztem olyan ételekkel, receptekkel készülni a kedves olvasónak, mely rövid idő alatt, kis energia befektetéssel is vállalható és fogyasztható végeredményt hoz. Ezen ételek egy része akár a nyaralás alkalmával is elkészíthetőek, hiszen nem igényelnek komolyabb konyhatechnológia eszközöket.

Kezdjük talán a reggelivel: a nap az egyik, ha nem a legfontosabb étkezése, reggelizzünk mint egy király, és hasonló mondatokat szoktunk használni ezen étkezésünk kapcsán. Sokan szeretnek megfeledkezni róla, aminek 10 óra tájékán már kínzó éhség a következménye, arról nem is beszélve, hogy a reggel, étkezés előtt elfogyasztott koffeinnek milyen káros hatásai vannak a gyomrunkra nézve.

Bár kissé elcsépeltnek tűnhet az „együnk reggelire kis sajtot” mondat, de véleményem szerint ha megfelelő forrásból származó, jó minőségű sajtot sikerül vásárolnunk, abban nem nagyon csalódhatunk. Személyes kedvencem a lágy kecskesajt, mely egyre több helyen, egyre több variációban megtalálható. Zsír és kalóriatartalma lényegesen alacsonyabb a zsíros, érlelt sajtoknál, így aztán fogyókúrázóknak is megfelelő választás lehet némi paradicsommal és paprikával körítve. A következő „slágerreggeli” a joghurt. Készítsük müzlivel, friss gyümölcsökkel, cseppnyi mézzel, esetleg csokidarabokkal, máris letudtuk a reggelink és egészségünk érdekében is sokat tettünk. A házi joghurt és a friss gyümölcsök keverékéből készített étel olcsóbb, egészségesebb, mint bármely más hipermarketben megvásárolható egyéb hasonló termék. Aki pedig valami pikánsra, laktatóra vágyik már a kora reggeli kávéja mellé, az készítsen saját sajtkrémet otthon. A mascarponéba keverjünk kis sót, borsot, esetleg zöldfűszert, reszeljünk bele 1-2 gerezd fokhagymát, keverjük össze és már kész is van a mindennél ízletesebb sajtkrémünk. Díszítsük paradicsomkarikákkal, vagy apróra vágott ecetes chilipaprikával.

Ebédre, különösen nyaralásaink alkalmával sokan fogyasztunk olaszos ételeket. Talán kevesen gondolják, de ezek elkészítése házilag sem akkora munka, hogy akár egy nyaralás alkalmával ne lehessen elkészíteni. Jöjjön is mindjárt két példa minderre.

Kezdjük talán a legdivatosabb étellel, a pizzával. Vegyünk fél kg lisztet, fél élesztőt, egy-két teáskanál sót, mokkáskanál cukrot ½ dl jó minőségű olívaolajat, 50g parmezánt, szárított kakukkfüvet és langyos vízzel dagasszunk belőle lágy tésztát. Hagyjuk magára egy órára, közben készítsük el kedvenc feltétünket /sonka, hagyma, főtt tojás, olajbogyó, hal, stb/ valamint a szószt. Ez utóbbihoz fél liter passatat /áttört paradicsom/, vagy 6-7dl házi, nem cukros paradicsomlevet forraljunk be szósz állagúra, ízesítsük ízlés szerint sóval, borssal, zöldfűszerrel, kevés balzsamecettel. Ha elértük a kívánt állagot húzzuk le a tűzről, keverjünk el benne egy marék friss bazsalikomlevelet nem túl apróra aprítva és hagyjuk hűlni.

A tésztát nyújtsuk nagy gáztepsi nagyságúra, kenjük meg a szósszal, dobáljuk rá a feltéteket, sajtot és 180C-on süssük 30-40 percet.

A másik nagy nyári klasszikus, a spagetti. Vegyünk 250g tésztát, főzzük fogkeményre, ahogy az olasz mondja, „all dente”-re, vagyis még kissé kemény belsejűre. Tapasztalatom szerint ez 1-2 perccel a hazai tésztákon kapható főzési idő előtt 1-2 perccel van. Szűrjük le, a főzővízből 1-2 merőkanálnyit tegyünk félre. Tegyük egy serpenyőbe a tésztát kevés főzővízzel, hozzáadjuk a finomra reszelt sajtot /a legmegfelelőbb erre a célra a pecorino fajta/ és addig keverjük, vagy autentikusan rázogatjuk és adagoljuk a főzővizet, amíg krémes állagú ételt nem kapunk. Azonnal tálaljuk frissen jó sok őrölt feketeborssal.

Mi legyen vacsorára? Mindenképpen olyan, ami a gyomrot nem terheli, mégis ízletes, laktató, no és persze gyorsan elkészül. Ilyen például a töltött cukkini. Válasszunk 2 főre 3 nagyobb darabot, vágjuk félbe, kaparjuk ki a belsejüket. Ez a rész esetleg egy zöldsalátához a későbbiekben felhasználható, semmiképpen ne dobjuk ki! Keverjünk össze ricottát, vagy alaposan áttört túrót kevés sonkával, vagy apróra vágott kolbásszal, ízesítsük kevés csípős, őrölt pirospaprikával és töltsük be a cukkinikbe. Aki húsmentesen szeretné, az vágjon össze apró kockára fetasajtot, keverje össze karikára vágott olívabogyóval és kész is van. A töltött cukkiniket borítsuk be karikára vágott paradicsom szeletekkel, szórjuk meg bőségesen sajttal és 180C-on süssük aranybarnára őket.

Minden kedves olvasónak jó pihenést, kellemes, élményekkel teli nyári napokat, nyaralást kívánok. Ne felejtsék, jót enni jó!

Az írás a Bajai Honpolgár 2018/7 számában jelent meg.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük