Skip to content

Hedonizmus- meséljenek helyettem a receptek

Ezen sorok írásakor, ha nem is jutottunk túl a koronavírus járvány okozta problémákon, talán elkezdhetünk bízni abban, hogy kifelé haladunk belőle. A meghozott korlátozások enyhítésre kerültek, az Élet ha lassan is, de kezd visszatérni a megszokott kerékvágásba. Illetve nem teljesen, hiszen már nem lesz olyan semmi, mint amilyen volt 2020 márciusa előtt, de a mindennapjaink sokkal élhetőbbek lesznek, mint az eltelt két hónapban.

Volt írás a válsághelyzetben alkalmazható takarékos, okos konyháról, most következzen ennek szöges ellentéte. Tartalmas, nem túl könnyed fogásokkal készültem erre a hónapra, különleges desszertekkel. A történet, a bevezető story helyett ebben a számban meséljenek helyettem tehát a receptek. Azok a receptek, melyeket akár két-három hétre is be lehet osztani, nem feltétlenül szükséges két nap alatt elkészíteni.

Kezdjünk is neki, először jöjjön amolyan bevezető, bemelegítő gyanánt egy könnyedebb fogás…

Cukorborsó főzelék marhahúsból készült fasírttal:

2 fő részére vegyünk 50-60dkg cukorborsót a zöldségesnél és fejtsük ki. Alternatív, egész évben alkalmazható módszerként használjunk 25-30dkg fagyasztott, jó minőségű zöldséget. Alig 0,5 dl vízben, fedő alatt, kis sóval együtt pároljuk puhára. Vegyük ki a felét, még forrón turmixoljuk össze, öntsük vissza az edénybe. Vágjunk apróra 3-4 szál mentáról leszedett leveleket, keverjük a főzelékbe, löttyintsünk hozzá egy gondolatnyi zsíros tejszínt. Állítsuk be a sűrűségét kevés vízzel, kóstoljuk meg, sózzunk rajta, ha szükséges, tekerjünk rá kevés borsot.

25-30 dkg darált marhahúshoz tegyünk 1 nyers tojást, egy szelet tejben áztatott majd alaposan kinyomkodott kenyeret, sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg őrölt pirospaprikával. Tegyünk bele még egy apróra vágott fokhagymagerezdet, 0,5 db apróra vágott vöröshagymát és 0,5 csokor petrezselymet, szintén aprítva. Alaposan gyúrjuk össze, formáljunk belőle gombócokat, majd lapítsuk le kissé két kezünk között. Süssük ki olajban, vagy tegyük egy kiolajozott tepsire, spricceljük meg a tetejét olajjal. Süssük alufóliával letakarva 20 percet 180C-on, majd újabb 20 percet alufólia nélkül.

Tálaljuk a borsófőzelékkel és egy pohár friss, tavaszi, könnyed fehérborral.

Kakaspörkölt túrós csuszán

Ez az étel két igen tartalmas fogás „házasítása”. Bármelyik önmagában is megállja a helyét, különösen a túrós csusza, hiszen a pörkölthöz, ha nem is csuszát, ha nem is tésztát, de azért valamilyen köretet mindenképpen szoktunk fogyasztani.

A kakaspörkölthöz válasszunk ki egy 3,5-4kg súlyú kakast. Ha sikerül, akkor legyen 2 éves. A fiatalabb példányok húsa még nem elég érett, az idősebbeké pedig hosszú főzési időt igényel. Az egész kakast vágjuk darabokra: comb, szárny, hát mell. A vastagabb, nagyobb húsdarabokat érdemes még két részre elvágni. A belsőségekkel együtt mossuk alaposan át. Kevés zsíron pirítsunk le 2 nagy darab vöröshagymát, adjunk hozzá 2 darab felvágott, érett paradicsomot, 3-4 darab TV paprikát és 1-2 darab csípős zöldpaprikát, melynek az ereit vágjuk ki- ha nem szeretnénk túl csípős pörköltet kapni végeredményként. Vágjunk apróra 6-8 gerezd fokhagymát is, keverjük a zöldséges alapba. Ha már kellően összeestek a zöldségek és kevés víz van rajtuk, szórjuk meg bőségesen csemege őrölt pirospaprikával. Tegyük az alapra a hús darabjait a belsőségek kivételével. Keverjük össze alaposan, hogy a húsdarabokat mindenhol befedje a zöldséges szaft. Öntsünk alá 0,5-1 liter vizet, esetleg 1 dl vörösbort, fedjük le és a kakas korától függően főzzük 3-6 órát. Egy két éves kakas kb 3-3,5 óra alatt elkészül. A főzési idő utolsó egy órájában tegyük a belsőségeket is a kakashoz, ízesítsük sóval. Ha a hús puha, akkor vegyük le a fedőt és a kívánt sűrűségűre forraljuk be nagy tűzön a pörköltet.

A túrós csuszához vásároljunk, vagy készítsünk házilag csuszatésztát. 20dkg mennyiségre lesz szükségünk 2-3 fő részére. Ne spagettit, szarvacskát és egyéb hasonló dolgokat szerezzünk be! Ezekből ugyanis nagyon finom túrós tészta lesz, de csusza sose. Ugye a kedves Olvasó se tálal bajai halászlevet orsótésztával?

100g kolozsvári szalonnát vágjunk nem túl apró darabokra, kevés olajon vagy zsíron, lassú tűzön olvasszuk ki. A sült szalonna darabokat vegyük ki a serpenyőből, a visszamaradt olajon néhány perc alatt forgassuk át a kifőtt csuszatésztát. Dobjunk rá egy gerezd szeletelt fokhagymát. Mehet bele a 25 dkg rögös túró, 25 dkg tejföl. Keverjük össze alaposan és készen is vagyunk.

Tálaljuk nagyméretű lapos tányéron, tegyünk a tetejére még kevés túrót, tejfölt igény szerint. Szórjuk a tetejére a kisült szalonna darabjait, hintsük meg kevés piros paprikával. Halmozzuk a tetejére a kakaspörköltet. Nagy testű, villányi vörösbor kíséretében fogyasszuk.

Ha pedig már elég volt a sósból, a főételből, akkor jöjjenek a desszertek.

Elsőként egy könnyedebb, légiesebb. A mille crepe a palacsinta és a francia klasszikus mille feuille /ezerleveles/ desszert ötvözete.

100 g lisztből, 2 nagy tojásból, 1 ek vajból és 3 dl tejből készítsünk palacsintatésztát. Hagyjuk állni 30 percig, majd vajazott serpenyőben süssünk belőle 10-12 db 22-24 cm átmérőjű, vékony palacsintákat. Tartsuk melegen, amíg a krém elkészül. 250 g mascarponéból, 250 ml jéghideg, sűrű, zsíros tejszínből, 50 g cukorból és egy citrom héjából készítsünk robotgép segítségével krémet. Ha túl sokáig verjük a masszát, akkor nagyon kemény lesz, nem fogjuk tudni rákenni a palacsintákra. Ebben az esetben kevés tejszínnel lazíthatunk az állagán, de ekkor már csak fakanállal keverjük bele óvatosan a folyékony tejszínt. Egy magas falú, 22-24 cm átmérőjű edény aljára terítsük le az első palacsintát, kenjük meg a krémmel, fedjük be a következő palacsintával. Addig ismételjük, míg a krém és a palacsinta el nem fogy, a tetejére krém kerüljön. Tegyük a hűtőbe legalább két órára, vagy egy egész éjszakára. 115 cukorból, 2 citrom levéből és 1 dl vízből főzzünk szirupot, tálaláskor ezzel locsoljuk meg a süteményünk.

A palacsinták rétegezésekor bátran használjuk a fantáziánk: a krém önmagában is megállja a helyét, ám nagyon feldobhatjuk, ha szeletelt, friss gyümölcsökkel díszítjük, gazdagítjuk.

A végére pedig a csokik szerelmeseinek kedvezek kicsit. Ez a desszert fogyasztható pohárkrémként, vagy egy éjszakán át tartó hűtés után csokoládéból készült golyók készíthetők belőle.

Melegítsünk forróra 150 ml tejszínt, de ne forraljuk. Húzzuk le a tűzről, keverjünk bele 100-100g tej – illetve étcsokoládét. Adjunk hozzá még 2 ek vajat, 3 ek juharszirupot, 2 szál menta leveleit apróra vágva és 2 késhegynyi chilit. Alaposan keverjük össze, míg a csokoládék el nem olvadnak. Pirítsunk meg és vágjunk apróra 50 g mandulát.

Pohárkrém:a csokis keveréket tegyük 2 órára a hűtőbe. Rétegezzük a krémet a mandulával 3-4 db magas falú üvegpohárba, a tetejére mandula kerüljön.

Csokigolyó: tegyük a csokis keveréket egy éjszakára hűtőbe. Másnap egy karalábévájó segítségével formázzunk golyókat a masszából, majd forgassuk meg a mandulában.

Jó étvágyat kívánok!

Az írás a Bajai Honpolgár 2020/június számában jelent meg.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük