Skip to content

Étkezések hús nélkül

Az idei tavaszkezdetre minden bizonnyal mindenki jól emlékszik… Lehet-e elfelejteni, hogy jól megszokott mindennapjaink, annak bár mindig kissé változó, de zömmel állandó ritmusa egy csapásra, egyik napról a másikra megváltozik? Amikor az ember egy nagyobb változás előtt van, amit nem tud előre, milyen is lesz, addig nem is tudja elképzelni, hogy mi vár rá. Bevallom, ezzel magam is így voltam. Egyáltalán nem kényszerből, vásárlási lázból, félelemből, de pont azokra a napokra esett az, hogy a mélyhűtőt sikerült mindenféle finomabbnál-finomabb húsokkal feltölteni. Ezért is nem gondoltam, hogy az akkor előttünk álló néhány hónap gondot fog okozni- és nem is tette. Mostanában azért szükség lenne már egy jó hentesre, azokra a megszokott és megszeretett arcokra, akik a piacom ellátnak sokunkat ilyen termékekkel. Erre most éppen nem a pandémiás helyzet miatt kell várni már, egész más, sokunk által ismert okai vannak.

Amíg pedig ez a helyzet nem rendeződik, addig mindenki úgy próbálja a kissé csökkentett választékot orvosolni, ahogy tudja. Ki másik hentest keres vadul, ki megelégszik a kis-nagy boltok húskínálatával, ki pedig megpróbál néhány napot hús nélkül is kibírni. Azt gondolom, ez utóbbi azért nem olyan nagy ügy. Aki pedig kételkedik ebben, nos annak különösen ajánlható a nyári nagyszünet előtti utolsó Honpolgár szám elkövetkezendő néhány sora.

Amikor húsmentes ételről beszélünk, nagyok sokakban felmerül az a tévképzet, hogy azok nem finomak, nem laktatóak, nem esnek jól, jó-jó, de hiányzik belőle a hús, stb. Az alábbi recepteket elolvasva és elkészítve bízom benne, hogy legalább egy olyan ember lesz, aki ezt átértékeli, vagy legalább elgondolkodik róla. Élvezeti értéküket pedig csak az tudja megítélni, aki elkészíti, megkóstolja. Tegyenek így Önök is!

Ricottas-spenótos cannelloni

1 ek olívaolajon futtassunk meg 2 gerezd apróra vágott fokhagymát. Dobjunk rá 300 g megmosott, néhány vágással összevágott spenótot, vagy bébispenótot egészben és fonnyasszuk meg. Egy nagyobb tálba öntsünk 250 g ricottát /bátran helyettesítsük áttört túróval/ és öntsük rá a kissé kihűlt spenótos keveréket. Fűszerezzük sóval, borssal, kis szerecsendióval. Töltsük meg a cannelloni tésztákat a töltelékkel, kb 10 darab lesz belőle.

Készítsünk paradicsomszószt: 1 ek olívaolajon pároljunk meg két apróra vágott fokhagymát és egy kis darabokra vágott vöröshagymát. Öntsük fel 400 g konzerv darabolt paradicsommal és 7dl passata-val. Fűszerezzük sóval, borssal, bazsalikommal, oregánóval és főzzük kb 30 percig. Botmixer segítségével pürésítsük.

Egy tűzálló tálat kenjünk meg olívaolajjal, az alján kenjünk szét 1-2 ek paradicsomszószt. Helyezzük el a tál alján a megtöltött cannellonikat, öntsük rájuk a szószt, szórjuk meg a tetejét bőven parmezánnal. Melegítsük elő a sütőt 200C-ra és süssük az ételt fél óráig. Ha kész, kicsit hagyjuk hűlni és tálalhatjuk is.

Rakott kel gombapörkölttel

Egy kb 500 g súlyú kelkáposzta külső leveleit szedjük le és dobjuk ki. A megmaradt kelt szedjük leveleire, középső vastag erét vágjuk ki, mossuk meg alaposan. Tegyünk fel forrni vizet 2 ek ételízesítővel, ha gyöngyözve forr, akkor tegyük bele a leveleket és lassú tűzön főzzük 20 percen keresztül. Öntsük le róla a vizet, tegyük félre.

Főzzünk meg kétszeres mennyiségű vízben rizst. Lehet barna, fekete, fehér, vagy akár ezek keveréke is.

Készítsük el a gombapörköltet: kis olajon pároljunk meg 1 nagy vöröshagymát, 2 gerezd apróra vágott fokhagymát. Tegyünk bele 1 db apróra összevágott paradicsomot, fűszerezzük sóval, borssal. Szórjunk rá 2 tk pirospaprikát, keverjük el, majd adjuk hozzá a megmosott, vékony szeletekre vágott 250 g csiperkét. Öntsük fel kevés vízzel, főzzük 25-30 percet. A pörköltbe keverjük bele a főtt rizst, fedjük le és hagyjuk állni 10 percig, hogy a rizs az összes nedvességet magába tudja szívni.

Egy hőálló tál alját és oldalát kenjük meg olajjal, terítsük az aljába a megpárolt kelleveleket /a szebbeket tartogassuk a tetejére/. Merjük rá a rizses gombapörköltet, simítsuk el, majd borítsuk be a maradék levelekkel. Keverjünk ki 300 g tejfölt 1 tojással, sózzuk, borsozzuk, majd simítsuk el a leveleken. Tegyük 180C-os sütőbe 30-35 percre, amíg a tetején lévő tojásos tejföl el nem kezd barnulni. Tálaljuk frissen, egy pohár száraz fehérbor mellé.

Provence-i zöldspárgás újkrumpli

Alaposan megmosunk 750 g újkrumplit, a nagyobbakat negyedeljük, az apróbbakat felezzük. Sós vízben feltesszük főzni, 5 percet főzzük, leszűrjük, szétterítjük, hagyjuk kihűlni. A krumpli főzővizében 5 percet előfőzünk 300 g zöldspárgát, leszűrjük, jeges vízbe tesszük 1 percre, majd leszárítjuk. Félbevágunk 200 g koktélparadicsomot, 2 gerezd fokhagymát apróra vágunk. A krumplit, paradicsomot, fokhagymát és a spárgát olajjal kikent hőálló tálba tesszük. Kikeverünk 3 dl 30%-os tejszínt 3 db egész tojással, sóval, borssal, kakukkfűvel ízesítjük és a zöldségekre öntjük. Feldarabolunk apró kockákra 150 g friss kecskesajtot, majd egy kis maroknyi kapribogyóval együtt a zöldségekre szórjuk. 180C-os sütőben 40 percet sütjük, frissen tálaljuk.

Aki ügyes, még talál a piacon, boltokban az éppen ettől az évtől már búcsúzó spárgából, használja ki a lehetőséget. A spárgával együtt pedig egy kis időre én is búcsúzom a kedves Olvasótól, a nyári szünet után azonban ízletes, őszi receptekkel térek majd vissza.

Egyenek jót, legyenek jól, jó étvágyat, szép nyarat!

Az írás a Bajai Honpolgár 2020/július-augusztus számában jelent meg.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük