Skip to content

Batáta, a nem burgonya

Az e havi receptajánló egyetlen hozzávaló köré fog épülni, azonban világosan fog látszani, hogy a felhasználása mennyire sokoldalú lehet.

A batátával, vagy talán ismertebb nevén édesburgonyával néhány éve találkoztam először. Akkor egyedi, különleges íze, sokféle területen való felhasználhatósága miatt nagyon megkedveltem és a szerelem azóta is tart.

A burgonyafélék rendjébe tartozó növényt elsősorban a gumójáért termesztik, de egészen fiatalon levelei is fogyaszthatók. Rendszertanilag nem rokona a burgonyának, csupán a gumói hasonlítanak rá. Közép-Amerikában őshonos, de az amerikai őslakosoknak köszönhetően az egész dél-amerikai kontinensen betelepítették. Európába – mint annyi minden más- Kolumbusz Kristóf által került, már 400 éve szakácskönyvekben szerepelt. Mint sok minden másban, az édesburgonya termesztésben is, Kína az élen jár, a Világ batáta termelésének 67%-a ebből a hatalmas országból kerül ki. Nagyon fontos ezért megemlíteni, tudni, hogy a növény 20-25C környéki hőmérsékleten kitűnően, minden gond nélkül termeszthető az európai országokban, köztük hazánkban is. Nem lehet elégszer leírni: ha tehetjük, válasszunk olyan növényből készült ételt asztalunkra, mely nálunk is megterem. Ha pedig éppen szezonon túl vágyunk az édesburgonya ízére, akkor válasszuk az őshonos területen megtermelt dél-amerikai batátát.

A fejlődő országokban igen gyakori táplálék, különösen C, B2, B6 vitamin tartalma említésre méltó, ásványi anyagok közül káliumot, rezet és mangánt tartalmaz, zsír és koleszterin tartalma alacsony és neve ellenére cukorbetegek is bátran fogyaszthatják. A mai gasztronómia egyik divatos, felkapott zöldsége, talán sokoldalú felhasználhatósága miatt. Felhasználható köretnek, süthető, főzhető, grillezhető, egyes fajtáiból édesség is készíthető. A gumó színe fajtától függően lehet fehér, sárga, narancssárga, lila, rózsaszín, de akár vörös is. Készíthető felhasználásával liszt, keményítő, de például Japánban sócsú névre hallgató szeszes ital is készül belőle.

Mit készíthetünk mi belőle? Hazánkban a konyhákban talán leginkább hasznosítható a narancssárga színű fajta, szerencsére a piacokon és az üzletek polcain is leginkább ezzel lehet találkozni. Süssük, főzzük ugyanúgy mint a krumplit, ha pedig csak egy kis ropogtatnivalóra vágyunk, akkor vágjuk egész vékony szeletekre, tegyük a sütőbe olajjal megspriccelve és süssünk belőle egészséges chipset.

A közelmúltban vásárolt édesburgonyáimat én megtöltve készítettem el. Három, hasonlóságokat mutató ételt kaptam eredményként, de azt hiszem, ha bárki utánam elkészíti őket, akkor sem fog ráunni erre a remek növényre.

3-4 fő részére vásároljunk 4 nagyobb batátát. Mivel ezek töltve lesznek majd, ezért fontos, hogy az otthoni munkát megkönnyítendő, egyenes, kissé vastag gumókat keressünk. Vágjuk félbe mindegyiket hosszában, meghámozni nem kell, felhasználás előtt csak alaposan mossuk meg őket. Fektessük mindegyiket egy nagy tepsibe, kenjük meg a vágási felületeket olívaolajjal. Nem kell sok, de vékony rétegben, egyenletesen, mindenhol legyen rajta az olajból. Tegyük az előmelegített sütőbe 170C-ra légkeveréssel és süssük őket 25-35 percet, amíg a burgonyák megpuhulnak, de nem esnek szét.

Vegyük ki a sütőből, hagyjuk hűlni kicsit, majd egy evőkanál segítségével vágjunk ki a belsejéből annyit, hogy a szélein és alján néhány mm vastag rész maradjon. Osszuk a kivájt pürét három egyenlő részre, villával alaposan pürésítsük őket.

Ezek után már csak a fantáziánk szab határt annak, hogy melyikbe mi kerül, de természetesen következzen három remek ötlet a batátáink megtöltésére:

  • Pestós, csirkés: egy csirkemellet vágjunk kis kockára, vagy vékony csíkokra, ahogy kedvünk tartja. Süssünk ki serpenyőben császárszalonnát, vegyük ki a sült darabokat és a visszamaradt zsíron süssük meg aranyszínűre a csirkemell darabokat. Sózni nem szükséges. Hagyjuk kicsit hűlni, majd keverjük össze 100g mascarpone-val és 2 evőkanál pestóval. Az egészet keverjük össze a batátapürével, töltsük vissza a kivájt rész helyére. Tálalás előtt szórjunk a tetejére sós, pirított földimogyorót, vagy natúr fenyőmagot, díszítsük bazsalikom tépkedett leveleivel.
  • Currys-csicseriborsós: csepegtessünk le 350-400g csicseriborsó konzervet, keverjük össze 150g natúr joghurttal, vagy 150g alaposan lecsepegtetett zsíros tejföllel, adjunk hozzá bármilyen édeskés ízvilágú chutney-t – én karamellizált lilahagymakrémet használtam- 2 teáskanál curryt – lehet édes, vagy csípős- facsarjunk bele zöldcitromlevet ízlés szerint, sózzuk, borsozzuk. Keverjük össze a batátapürével, töltsük vissza kivájt mélyedésbe. Tálalás előtt a tetejére tegyünk szeletelt, szálaira szedett lilahagymát, kínáljunk hozzá cikkekre vágott zöldcitromot.
  • Kéksajtos-szalonnás /édes verzió/: a kisült császárszalonna darabokat osszuk el egyenletesen a kivájt mélyedésben. Keverjünk össze 2 evőkanál tejfölt a batátapürével, 1 evőkanál vörösáfonyával és egy marék pirított dióval. Ízesítsük frissen őrölt fekete borssal, kanalazzuk a szalonnák tetejére. Morzsoljunk rá 30-40g kéksajtot, tálalás előtt pedig locsoljuk meg juharsziruppal.

Jó étvágyat kívánok!

Az írás a Bajai Honpolgár 2019/11 számában jelent meg.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük